Anna och jag vilat upp oss ordentligt. Bageriet och cafét är storstädade. Ugnen har fått service och ett ångsystem som vi ser fram emot att testa i veckan. Jag har börjat värma upp ugnen och surdegen är matad och bubblar snällt.
Barnen är ju tillbaka i skolan men vi har kommit iväg till simhallen och på bio under lovet och fått göra litet sådant som är svårt att hinna med i vanliga fall. Vi hade snö några dagar och då passade vi på att åka litet skidor i vår hage. Ulf och jag har unnat oss en helg på hotell också. Vi for till Tranås inte så långt men mysigt.
Nu drar vi igång med semlor med det samma i år. Jag brukar vara bättre på att hålla på traditionerna men jag vet att ni längtar efter våra semlor. Vi är också med i semlogram, kampanjen där ni kan ge bort en semla till en vän via Facebook. Titta på semlogram.se, med start den 20 januari.
Min familj saknar färskt bröd och vi ser fram emot torsdag! Det var till och med så att vår dotter ställde sig och bakade frallor en dag. Vi har ett gammalt recept på vad vi kallar Nyttisar som min mamma bakar och de är goda till mellanmål. De innehåller normalt sett mängder med jäst men vi drog ned det till 15-20 gram (eftersom det var vad vi hade hemma) och det funkade bra. Vill du göra frukostfrallor går det bra att dra ned till 10 gram jäst och jäsa frallorna i kylen efter 10 minuter i rumstemperatur.
35 gram smör rumsvarmt eller smält
5 dl vatten, ljummet (kallt om du ska kalljäsa)
2,5 msk sirap
20 gram jäst
1,5 dl fibrex
0,5 tsk salt
2 msk malda krydor; anis, fänkål, kummin, efter smak
ca 750 gram mjöl; 250 gram stenmalenråg och 500 gram vetemjöl var nog ungefär i vår deg
Blanda till en deg. Låt den jäsa under duk i bunken ca 45 minuter till 1 timma. Forma bullar och jäs dem 45 minuter under duk. Jag tror vi gjorde 20 stycken.
Grädda i 250 grader ca 10 minuter. Pensla ev med mjölk när de är nygräddade.
Välkomna på torsdag!